July 8-12, 2006
Vienna | Austria

| PROGRAMME |

Programme

HOME | GENERAL | SCIENTIFIC | STUDENTS | SOCIAL | EXHIBITORS | NEWS | CONTACTS | COMMITTEES |  
Late programme
changes (Pdf format)
Site Map
Plenary lectures
Special lectures
Special events
Symposia
Technical workshops
Poster sessions
Abstract search

PLENARY LECTURES

 Saturday, July 08

17:30 - 18:30
Opening lecture
Supported by the Austrian Ministery of Education, Science and Culture

L01 - Gyorgy Buzsaki (Newark, USA)
Oscillatory control of cell assemblies.

 Sunday, July 09

08:30 - 09:30
L02 - Tim Bliss (London, United Kingdom)
The synaptic basis of memory.

17:30 - 18:30
Presidential lecture
L03 - Roger A Nicoll (San Francisco, USA)
The cellular and molecular basis of synaptic plasticity.

 Monday, July 10

08:30 - 09:30
L04 - Eve Marder (Waltham, USA)
Variability, homeostasis, and compensation in rhythmic motor networks.

17:30 - 18:30
L05 - Giacomo Rizzolatti (Parma, Italy)
The mirror neuron system in monkeys and humans.

 Tuesday, July 11

08:30 - 09:30
L06 - Takao K Hensch (Wako-Shi Saitama, Japan)
Critical period mechanisms in visual cortex.

17:30 - 18:30
L07 - Antoine Triller (Paris, France)
Molecular basis of synaptic organization: a new perspective from single molecule imaging.

 Wednesday, July 12

08:30 - 09:30
L08 - Hannah Monyer (Heidelberg, Germany)
Genetic manipulations to study synchronous network activity in vitro and in vivo.

13:00 - 14:00
L09 - Richard S.J. Frackowiak (London, United Kingdom)
Imaging the structure and function of human brain systems.

>>TOP


SPECIAL LECTURES

 Sunday, July 09

13:00 - 14:00
Hertie Foundation lecture
SL01 - Eric R. Kandel (New York, USA)
The Vienna School of Medicine and the origins of Austrian expressionism.

 Monday, July 10

13:00 - 14:00
FENS EJN Award 2006
SL02 - John Garthwaite (London, United Kingdom)
Neural nitric oxide: decoding the whispers.

13:00 - 14:00
Human Frontier Science Program lecture
SL03 - Karel Svoboda (Cold Spring Harbor, USA)
Synaptic plasticity and stability in the neocortex in vivo.

12:15 - 14:00
Fondation IPSEN Neuronal Plasticity awarding lectures
SL04.1 - Eckart D. Gundelfinger (Magdeburg, Germany)
Molecular organization and assembly of synaptic cytomatrices.
SL04.2 - Mary B Kennedy (Pasadena, USA)
Roles of protein complexes in activity-dependent control of synaptic strength.
SL04.3 - Morgan Sheng (Cambridge, USA)
Function of postsynaptic scaffold proteins in synaptic plasticity and learning and memory.

 Tuesday, July 11

13:00 - 14:00
Boehringer Ingelheim FENS Research Award 2006
SL05 - Zoltan Nusser (Budapest, Hungary)
Contrasting properties of glutamatergic and GABAergic synaptic neurotransmission.

13:00 - 14:00
Kemali Prize 2006
Fifth Prize of the Dargut and Milena Kemali Foundation for the Neurosciences
SL06 - Patrik Ernfors (Stockholm, Sweden)
Neuronal subtype specification in the neural crest.
13:00 - 14:00
EBBS Lecture
sponsored by Behavioural Brain Research, an Elsevier Journal
SL07 - Tracey J. Shors (Piscataway, USA)
Neurogenesis, synaptogenesis and memories in time.

 Wednesday, July 12

11:30 - 12:30
Max Cowan lecture
SL08 - David G. Amaral (Sacramento, USA)
Structure and function of the hippocampal formation: memory from the seahorse.

11:30 - 12:30
GSK Neural Stem Cell FENS Research Award 2006
SL09 - Lukas Sommer (Zurich, Switzerland)
Combinatorial signaling regulating neural stem cell maintenance and differentiation.

>>TOP


SPECIAL EVENTS

 Sunday, July 09

11:30 - 13:00
SE01 - FENS / European Brain Council symposium

15:45 - 17:15
SE02 - EDAB Symposium - Meeting of minds across Europe

 Monday, July 10
11:30 - 13:00
SE03 - One hundred years after the first Nobel Prize to the neurosciences in 1906.
15:45 - 17:15
SE04 - SensoPrim - Special interest social

 Tuesday, July 11
11:30 - 13:00
SE05 - NENS symposium
16:00 - 17:00
SE06 - Breaking News in Neuroscience
Late hot results which have been submitted after the abstract deadline are briefly presented.

>>TOP


SYMPOSIA

Click on the number on the left to have the full description of the symposium.

 Sunday, July 09
09:45 - 11:15
S01 - Neural correlates of consciousness: new trends and data.
S02 - Gliotransmitters in action.
S03 - Dynamical motion processing: new insights into the neuronal machinery.
S04 - Physiological roles of T-type calcium channels: cognition, development, pain and sleep.
S05 - Language from a brain perspective
S06 - Stress, corticosteroid hormones and depression.
S07 - Spinal locomotor networks: basic properties and applications to neurorehabilitation after injury.
S08 - High resolution imaging
14:15 - 15:45
S09 - How to erase memory traces of pain.
S10 - Brain immunity as a double edged sword.
S11 - Intracellular dynamics underlying synapse formation.
S12 - Shaping the synaptic signal: the impact of neurotransmitter diffusion and uptake.
S13 - Molecular and cellular mechanisms patterning neuronal connectivity during the early development of the cerebral cortex.
S14 - Cell assemblies and associative memory.
S15 - Signal coding of cerebellar Purkinje cells.
S16 - Aggregopathies

 Monday, July 10
09:45 - 11:15
S17 - Mammalian circadian biology: genome-wide levels of temporal organization.
S18 - The parahippocampal cortex as an interface between hippocampus and neocortex.
S19 - Numerical competence in primates: from non-verbal precursors to symbolic representations.
S20 - Stem cell strategies for neural repair.
S21 - Functional role of adhesion molecules at central synapses.
S22 - Regulation and behavioural correlates of phasic dopamine release.
S23 - Plastic modifications during epilepsy.
S24 - Signalling cues for neuroprogenitors
14:15 - 15:45
S25 - Neuronal plasticity in rat and human prefrontal cortex: mechanism, modulation, and function.
S26 - Molecular mechanisms of ion channel trafficking in the expression of long-term synaptic plasticity.
S27 - Role of astrocyte networks in brain energy metabolism.
S28 - From molecules to behaviour: the mammalian olfactory system in action.
S29 - Underlying mechanisms of addictive behaviour.
S30 - Neuronal calcium sensor (NCS) proteins as key modulators of neuronal signalling cascades: emerging roles in physiological and pathological processes.
S31 - Sleep-dependent formation of hippocampus-dependent memories.
S32 - What makes a reward worthy?

 Tuesday, July 11
09:45 - 11:15
S33 - Temporo-parietal junction: where the self meets the world.
S34 - Targeting the endocannabinoid system in neurological and psychiatric disorders and pain.
S35 - CAG triplet repeat disorders.
S36 - Sensory ecology: acquisition of sensory information in natural environments.
S37 - Of rodents and men: unravelling the epigenetic code of brain development.
S38 - Retinal pigments: not just for vision.
S39 - Plasticity in inhibitory synapse formation and function.
S40 - Molecular, cellular and network basis of thalamocortical function in health and disease states.
14:15 - 15:45
S41 - Neuronal cell death mechanisms: fine tuning mitochondrial function, excitotoxicity and apoptosis.
S42 - The physiology of perceptual appearance: why things look as they do.
S43 - Small brains, big gains. Memory and movement in bees and flies.
S44 - Extracellular matrix molecules in formation and plasticity of central synapses.
S45 - Neural codes for cognitive and motor behaviour in the parietal lobe.
S46 - Neural basis and plasticity of hearing in noisy environments.
S47 - A role for lysophosphatidic acid (LPA) -signaling in the brain: implications for layer formation and axon growth.
S48 - Galanin, a multifunctional neuropeptide

 Wednesday, July 12
09:45 - 11:15
S49 - Mechanisms of memory formation and maintenance.
S50 - Epigenetic mechanisms in brain and behaviour.
S51 - Dynamic interactions and plasticity in the developing and mature brain.
S52 - Mouse models of X-linked mental retardation (MRX).
S53 - Prefrontal cortex and the organization of goal directed behaviour.
S54 - Shaping the excitatory synapse through scaffolding proteins.
S55 - Functional plasticity in the mouse visual system: from genes to behaviour.
S56 - Axon growth and guidance

>>TOP


TECHNICAL WORKSHOPS

Click on the number on the left to have the full description of the technical workshop.

 Saturday, July 08
13:30 - 16:45
W01 - Molecular imaging, nanotechnologies and brain diseases.
W02 - Proteomics: a bridge between genes and CNS physiology and pathologies.
W03 - Non-invasive high-resolution recording.
W04 - Challenges in the discovery of novel therapeutics for neurological and psychiatric diseases.

>>TOP